Dostępne waluty

WOOCS 2.1.5.4

15 interesujących faktów na temat kotów

Możliwe, że twój kot nienawidzi twojej muzyki – ale mogą mu się spodobać utwory kompozytora Davida Teie, który współpracował z naukowcami zajmującymi się zwierzętami, aby stworzyć album “Music for Cats”. Wydane w 2015 roku piosenki są oparte na kociej komunikacji wokalnej i dźwiękach otoczenia, które wzbudzają zainteresowanie kotów, tak twierdzi strona internetowa Teie.

Bogaty brytyjski handlarz antykami o imieniu Ben Rea tak bardzo kochał swojego kota Blackie, że kiedy zmarł w 1988 roku, większość swojej posiadłości – łącznie prawie 13 milionów dolarów – pozostawił szczęśliwemu (choć prawdopodobnie obojętnemu) kotowi. Pieniądze zostały podzielone między trzy organizacje charytatywne dla kotów, którym polecono pilnować ukochanego towarzysza Rei. Do dziś Blackie jest Światowym Rekordem Guinnessa jako najbogatszy kot.

Kocury są zazwyczaj lewołapkowe, a kocice częściej używają swojej prawej łapki.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twój kot lubi rytmicznie masować Cię łapami? Eksperci nie ustalili, dlaczego koty lubią to robić, ale wymyślili kilka możliwych wyjaśnień. Jednym z nich jest to, że Twój kotek próbuje oznaczyć swoje „terytorium” (tak, to Ty!) gruczołami zapachowymi w łapach. A ponieważ kocięta ugniatają brzuch swojej mamy, aby stymulować produkcję mleka, istnieje również szansa, że przeniosą to zachowanie w dorosłość – zjawisko to jest nazywane „zachowaniem neotenicznym”.

18 października 1963 r. Francuscy naukowcy użyli rakiety, aby wystrzelić pierwszego kota w kosmos. Kotka nazywała się Félicette i po skoku ze spadochronu bezpiecznie dotarła na ziemię.

Koty nie posiadają obojczyków, dlatego mogą wcisnąć się nawet w małe otwory.

Każdy koci nos ma unikalny wzór, jest niczym linie papilarne u człowieka.

Stacja kolejowa w południowo-wschodniej Japonii jest prowadzona przez uroczego zarządcę – 6-letniego kota perkalu o imieniu Nitama. Stacja kolejowa Kishi w pobliżu Wakayama City wynajęła Nitamę w 2015 roku, zaledwie kilka miesięcy po tym, jak jego poprzedniczka, Tama, zmarła na ostrą niewydolność serca w wieku 16 lat.

Czarne koty są uważane za zły omen w Stanach Zjednoczonych, natomiast w Wielkiej Brytanii i Japonii są postrzegane jako pomyślne. W angielskim regionie Midlands nowe narzeczone otrzymują czarne koty, aby pobłogosławić ich małżeństwo, a Japończycy uważają, że czarne koty dają szczęście – szczególnie dla samotnych kobiet. Tymczasem Niemcy uważają, że czarny kot przechodzący twoją ścieżką od lewej do prawej jest złowróżbny, ale jeśli kot zmieni kierunek i pójdzie od prawej do lewej, jest to przypadek.

Koty rasy Sfinks nie mają futra, ale ich temperatura ciała jest nadal o cztery stopnie wyższa niż typowego kota.

Kot ma 244 kości w całym ciele – nawet więcej niż człowiek, który ma tylko 206 kości.

Około 200 dzikich kotów przemierza tereny Disneylandu, gdzie pomagają kontrolować populację gryzoni w parku rozrywki. Wszystkie są zadbane, a pracownicy parku zapewniają im opiekę medyczną i dodatkowe jedzenie.

Kot może podskoczyć nawet na wysokość pięciokrotnie przewyższającą jego własną i sześciokrotnie przeskoczyć swoją długość, a na dodatek sprawić, że wszystko będzie wyglądać łatwo.

Koty posiadają dodatkowy zmysł – połączenie zmysłu powonienia i smaku i dodatkowy receptor, tzw. organ Jacobsona w górnej części podniebienia. Cząsteczki zapachowe osiadają na języku, który po przyciśnięciu do błony śluzowej organu Jacobsona, wysyła impulsy nerwowe do mózgu.

W dużej ilości stanów USA usuwanie kocich pazurów jest legalne. Natomiast w co najmniej 22 krajach takich jak Nowa Zelandia, Japonia, Szwajcaria czy Niemcy ta praktyka jest zakazana.