Dostępne waluty

WOOCS 2.1.5.4

Co mówi Twój kot?

Koty to typowi indywidualiści. Każdy z nich ma wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Aby móc przekazywać otoczeniu swoje emocje i potrzeby wypracowały sobie szereg sposobów dzięki którym, komunikacja staje się bardzo skuteczna.

„Miauczy kotek: miau! Coś ty, kotku, miał? (…)”

Dźwięków wydawanych przez koty jest bardzo wiele. Weźmy więc pod lupę te, które jako pierwsze przychodzą nam do głowy. Pierwsze miejsce zajmuje miałczenie. Ten dźwięk w szczególności służy zwróceniu na siebie uwagi. Kociak miałczy podczas przywitania, ale także gdy czegoś od nas chce, np. smakołyka. Na drugim miejscu jest mruczenie i szczególnie pojawia się gdy pupilowi jest po prostu dobrze. Trzecie miejsce muszą zająć te dźwięki, o nacechowaniu negatywnym, czyli prychanie, wrzask i warczenie.

„Skulił ogon, zmrużył ślipie (…)”

Chyba żadnemu kociarzowi nie trzeba mówić, że gdy kota ogarnia senność zaczynają opadać mu powieki, jednak gdy tylko go ktoś przestraszy uszy kładą się płasko na głowie, oczy szeroko się otwierają a na jego pyszczku pojawia się charakterystyczny grymas. Kiedy się już zezłości, opuszcza głowę na dół, wpatruje się w przeciwnika i jest gotowy do ataku.

Kocie ruchy

Ocieranie – kociaki w ten specyficzny sposób pokazują dobre samopoczucie. Ocierając się zaliczają też właściciela do swojego terytorium.

Ugniatanie – ugniatając właściciela pupil chce pokazać swoje zadowolenie. Ten typ porozumiewania wykształcił się po urodzeniu, kiedy ugniatał sutki swojej mamy aby wycisnąć z nich mleko. Ta pozostałość z czasów „kociego dzieciństwa” ma typowo pozytywne nacechowanie.

Poruszanie ogonem – koci ogon potrafi przekazać człowiekowi wiele informacji o jego nastroju. Kiedy naturalnie jest skierowany ku górze i delikatnie zawinięty w kształcie litery S oznacza, że kot ma przyjazne nastawienie. Kiedy jednak ogon jest sztywny, wygięty do góry i wręcz napuszony pokazuje on swoją wściekłość i silne zdenerwowanie. Swoje zainteresowanie i gotowość do działania wyraża kiedy ogon naturalnie opada w dół i rusza się jedynie jego czubek.

Kociaki to bardzo komunikatywne stworzenia. Wystarczy tylko dobrze poznać milusińskiego i zdecydowanie łatwiej będzie nam się z nim „dogadać”.